Časté otázky – Otázky a odpovědi níže

Vytvořili jsme seznam odpovědí na otázky, které často dostáváme při rozhovorech se zákazníky a odborníky.

Jestliže zde nenaleznete odpověď na svou otázku, uvítáme, když se obrátíte na naše telefonické linky podpory:

Zákaznický servis: +420 543211956

 

FAQ

Sprchová stěna | Vyberte, objednejte a zakupte

fold faq

Co je pevný modul GlassLine?

Pevný modul se skládá ze dvou profilů, které se umísťují kolmo na odtokový žlab. Tyto profily jsou ve výrobě svařeny a dodávají se jako jeden díl. Profily zajišťují jednoduché a bezpečné umístění sprchové stěny a umožňují elegantní instalaci, která přispívá ke zlepšení interiéru koupelny.

fold faq

Jaké jsou výhody použití pevného modulu GlassLine?

Pevný modul nabízí několik výhod:
 – Drážka v profilu zaručuje bezpečné a pevné uchycení sprchové stěny
 – Sklon sprchovací plochy je u pevného modulu předem stanoven
 – Pevný modul poskytuje podklad pro vodorovný základ na vnější straně sprchové stěny
 – Stěnové příruby jsou prodlouženy tak, aby pokrývaly celkem 3 strany sprchové plochy, a tím poskytují ještě bezpečnější instalaci

fold faq

Co je flexibilní modul GlassLine?

Flexibilní modul je samostatný profil, který se přikládá a upevňuje ke stávajícím odtokovým žlabům pomocí šroubů. Profil zajišťuje jednoduché a bezpečné umístění sprchové stěny a umožňuje elegantní instalaci, která přispívá ke zlepšení interiéru koupelny.

fold faq

Jaké jsou výhody použití flexibilního modulu GlassLine?

Flexibilní modul nabízí několik výhod:
 – Drážka v profilu zaručuje bezpečné a pevné uchycení sprchové stěny
 – Sklon sprchovací plochy je u flexibilního modulu předem stanoven
 – Flexibilní modul poskytuje flexibilní řešení, které se instaluje na stávající odtokové žlaby
 – Stěnové příruby jsou prodlouženy tak, aby pokrývaly celkem 2 strany sprchové plochy, a tím poskytují ještě bezpečnější instalaci

fold faq

Které odtokové žlaby lze použít s flexibilním modulem?

S flexibilním modulem lze použít všechny lineární odtokové žlaby 1002/1003/1004 o délce 700 mm nebo delší.

fold faq

Co je na sprchových stěnách GlassLine společnosti unidrain® ve srovnání s ostatními řešeními sprchových stěn unikátní?

Sprchové stěny GlassLine společnosti unidrain® jsou vyrobeny ze skla o tloušťce 10 mm, které je zvýrazněno lemem z broušené nerezové oceli. Tento lem je integrován do skla, takže zajišťuje jedinečné a do důsledku promyšlené řešení. Příruby na pevném/flexibilním modulu a sprchové stěně zaručují pevnou instalaci se 100 % izolací proti vodě. Sklo sprchové stěny má hydrofobní ošetření povrchu pomocí nanotechnologie (Cleantec). To znamená, že tento povrch odpuzuje vodu, takže se na něm méně usazuje vodní kámen a ještě lépe se udržuje.

fold faq

Jak se jednotky GlassLine společnosti unidrain® dodávají?

Všechny jednotky jsou při expedici z výrobních závodů a našich skladů bezpečně zabaleny. Aby se zajistila maximální ochrana výrobků, jsou zabaleny do přepravního obalu schváleného pro danou kategorii výrobků.

fold faq

Jaká je u standardizovaných jednotek dodací lhůta?

Standardizované výrobky se dodávají do 3–5 dnů přímo z našeho skladu.

fold faq

Jaká je dodací lhůta u jednotek vyráběných na míru?

Dodací lhůta je v závislosti na množství a specifikacích přibližně 4–6 týdnů.

fold faq

Bude ocelový lem vždy podél sprchové stěny viditelný?

Ano. Lem je navržen tak, aby byl vždy kolem stěny a na podlaze viditelný. Protože obkladačky mohou mít různou tloušťku, není možné vyrobit řešení, kde nebude lem při všech možných provedeních stavby viditelný. Proto je lem vyvinut tak, aby přispíval k celkovému designovému řešení.

fold faq

Proč bych si měl vybrat sprchovou stěnu GlassLine společnosti unidrain®?

Sprchová stěna GlassLine společnosti unidrain® spojuje techniku a design, které mění v jeden interaktivní celek. Sprchovací kout je nyní jeden soudržný komponent, a ne soubor samostatných dílů. To zaručuje lepší technickou instalaci a dává jednotný vizuální dojem.

Sprchová stěna | Technické možnosti

fold faq

Která řešení podlahových odtoků unidrain® lze kombinovat s řadou GlassLine?

S řadou GlassLine lze kombinovat dvě designové řady podlahových odtoků – ClassicLine a HighLine – nehledě na to, zda se použije pevný nebo flexibilní modul. Když se však spojuje GlassLine s řešením HighLine bez rámu, lze použít jen řešení Custom.

fold faq

Lze řadu GlassLine kombinovat s řešeními podlahových odtoků jiných výrobců?

Ne. Produktová řada je navržena tak, aby fungovala jako integrovaná součást podlažního odtokového systému unidrain®.

fold faq

Jaký dopad má to, že je sprchová stěna integrována do podlahového odtoku?

Podlažní a stěnové příruby jsou prodlouženy a zajišťují nejen podlahový odtok, ale i sprchovou stěnu a pevnou stěnu (jen u pevného modulu). Tyto prvky jsou ve sprchových koutech nejnáchylnějšími místy: přechody mezi podlahou a stěnami.

fold faq

Mohu si koupit vlastní sprchovou stěnu a namontovat ji na pevný/flexibilní modul?

Ne. Řada GlassLine společnosti unidrain® je navržena tak, aby poskytovala unikátní instalaci s předepsanými díly. Pokud se v této kombinaci použijí alternativní součásti, výsledek nesplní požadavky.

fold faq

Jsou u řady GlassLine možná řešení na míru?

Pokud to množství umožňuje, je možné vyrobit sprchové stěny i pevné/flexibilní moduly s neobvyklými rozměry. Chcete-li získat další informace, kontaktujte nás.

fold faq

Může se voda zachycovat ve spodním ocelovém lemu?

Ne. Ocelový lem je namontován do skla ve výrobě a přesah je proto těsný.

fold faq

Je povrch skla na sprchových stěnách ošetřen?

Ano. Na skle je nanesena hydrofobní povrchová úprava pomocí nanotechnologie (Cleantec). To znamená, že tento povrch odpuzuje vodu, takže se na něm méně usazuje vodní kámen a ještě lépe se udržuje.

Sprchová stěna | Instalace

fold faq

V jaké fázi stavebního procesu se GlassLine montuje?

Pevný/flexibilní modul se montuje hned na počátku, protože je součástí odtokového žlabu a instaluje se do něj. Proto se musí nainstalovat před položením betonu. Sprchovou stěnu lze nainstalovat před i po položení obkladů. Další informace najdete v návodu k montáži.

fold faq

Jak vytváříte při použití pevného nebo flexibilního modulu GlassLine sklon?

Sklon sprchovací plochy je u pevného i flexibilního modulu jejich součástí. Betonování je proto ještě jednodušší, protože jednoduše dodržujete předem stanovený 2% sklon.

fold faq

Jsou povrchy chráněny, aby byly výrobky během instalace zabezpečeny?

Všechny skleněné povrchy jsou pokryty ochrannou fólií, kterou lze v průběhu instalace nebo po ní snadno odstranit. Sklo je navíc chráněno podél hran, aby se zabránilo poškození, pokud je během přepravy vystaveno nárazům.

Podlahové odtoky | Vyberte, objednejte a zakupte

fold faq

Jak mám vybrat odtokovou komoru?

Všechny odtokové komory a odtokové žlaby pro podélný systém se k sobě hodí. Výběr odtokové komory závisí na technických požadavcích konstrukční úlohy. Totéž platí pro výběr odtokové komory pro rohový systém.

fold faq

Společnost unidrain® jako první na trhu uvedla podélný odtok, ale už jsem viděl několik jiných odtoků, které vypadají přesně stejně. Proč bych měl zvolit unidrain®?

Máte pravdu: společnost unidrain® vynalezla podélné odtoky (a později také odtoky rohové), které byly v roce 2003 uvedeny jako světová novinka. Odtoky unidrain® byste měli zvolit, protože: 1) odtok unidrain® nabízí jedinečný patentovaný systém nástěnné příruby, který zaručuje vodotěsnost u stěn; 2) odtok unidrain® vyvinuli dánští architekti v úzké spolupráci s odborníky na technologie vlhkých místností; 3) odtok unidrain® se snadno instaluje a skládá se pouze ze čtyř částí; 4) odtok unidrain® má všechna příslušná schválení na státní i mezinárodní úrovni; 5) odtok unidrain® obdržel několik prestižních designérských ocenění za svou důsledně promyšlenou konstrukci; 6) odtok unidrain® vám přináší kreativní svobodu ohledně toho, jak bude vaše koupelna vypadat.

fold faq

Kolik komponent je do systému unidrain® zahrnuto?

Chcete-li získat kompletní systém, musíte vždy použít čtyři komponenty: odtok, odtokovou komoru, rámeček a rošt.

fold faq

Jak mám sestavit systém HighLine?

Začněme tím, že systém HighLine sestává ze stejných částí jako systém ClassicLine: odtokového žlabu, odtokové komory, rámečku a roštu. Odtokový žlab a odtoková komora jsou stejné jako v řadě ClassicLine, takže můžete začít jejich montáží a až později se rozhodnout, zda chcete řešení HighLine nebo ClassicLine. Rámeček HighLine je k dispozici v různých výškách, které můžete zvolit podle tloušťky dlaždic (pamatujte, že musíte přidat cca 2 mm na membránu a lepidlo na dlaždice). To, zda použijete rámeček, záleží zcela na vás. Ať už rámeček použijete, nebo ne, voda bude odtékat 6mm drážkou po obvodu odtoku. Rošt se dodává ve třech různých verzích. Jsou to: verze Panel z kartáčované nerezové oceli a černého či bílého matného skla; verze Custom, u níž se dlaždice klade na rovný podklad; a konečně verze Cassette, u které můžete zvolit libovolný z typů dlaždic, například oblázkové, terrazzo, betonové – představivosti se meze nekladou.

fold faq

Proč si mám pro systém HighLine vybrat rámeček?

Volba rámečku HighLine závisí jedině na osobním vkusu. S minimalistickým rámečkm vypadá odtok sice elegantně, ale rámeček není nutný.

Poznámka: Při montáži systému Highline bez rámečku je potřeba dodržet vyšší přesnost.

fold faq

Jak mám vybrat odtokový žlab?

Volba odtokového žlabu závisí na vzhledu a konstrukci sprchového koutu. Model 1001 je určen pro sprchové kouty s pevnými bočními stěnami a odtok musí sahat od stěny ke stěně (rozměr modulu musí odpovídat rozměrům koutu). Model 1002 se používá, jestliže kout má vlevo pevnou boční stěnu a vpravo skleněnou stěnu nebo volný prostor. Model 1003 se používá, jestliže kout má vpravo pevnou boční stěnu a vlevo skleněnou stěnu nebo volný prostor. Model 1004 se používá, když je potřebné/žádoucí udržet vzdálenost od bočních stěn nebo v koutech, do nichž se nevejdou modely 1001. Rohový odtok se obvykle používá v malých sprchových koutech, ale diskrétní rohové řešení lze použít v zásadě kdekoli.

fold faq

V jakých délkách se odtokový žlab dodává?

Odtokové žlaby unidrain® (podélné) se dodávají v délkách 300, 700, 800, 900, 1000 a 1200 mm. Jestliže potřebujete delší odtok, například pro větší umývací místnosti, nabízí společnost unidrain® systém modulů, který začíná na 1400 mm. Jestliže potřebujete žlab s „neobvyklým“ rozměrem někde mezi výše uvedenými rozměry, můžete použít pružné rámy, a tak získat pro sprchový kout přesný rozměr.

fold faq

Dodává se systém unidrain® se speciálními rozměry?

Ne, ale produkty unidrain® jsou k dispozici v různých standardních délkách a typech, které uspokojí většinu potřeb. Pružné rámy používané k prodloužení rámečku se dodávají v rozměrech 10–120 mm (v intervalech po 10 mm), takže můžete dosáhnout přesného rozměru. Společnost unidrain® nabízí také systémy modulů (odtokové systémy nad 1400 mm), které jsou tvořeny minimálně dvěma odtokovými žlaby s určitými rozměry modulů. Celkovou délku lze v určitém rozsahu upravovat kombinací modulů různé délky a pružných rámů.

fold faq

Jak mám vybrat rámeček?

Volba rámečku závisí na délce modelu a tloušťce dlaždic. Délka modelu musí být stejná jako délka jednotky, například 900 mm. Výška rámečku je určena tloušťkou podlahové dlaždice (pamatujte, že musíte přidat cca 2 mm na membránu a lepidlo na dlaždice).

fold faq

Co je pružný rám?

Pružný rám je v zásadě díl z kartáčované nerezové oceli, který pasuje na rámeček a rošt. Pružné rámy se používají k prodloužení pohledové délky a k tomu, abyste mohli nainstalovat systém unidrain® od stěny ke stěně do jakékoli koupelny bez ohledu na rozměry. Dodávají se v délkách 10–120 mm (v intervalech po 10 mm) a montují se namísto části dlaždice, jako nastavení modulu unidrain®. Jelikož pružné rámy nemají těsnicí funkci, instalují se jednoduše lepidlem na dlaždice, pak se kladou obkladačky a nakonec spárovací hmota.

fold faq

V jakých výškách se rámečky dodávají?

V řadě ClassicLine se rámečky dodávají s výškami 8, 10 a 12 mm. V řadě HighLine se dodávají s výškami 10, 12, 15 a 25 mm.

fold faq

Jak mám vybrat rošt?

Volba roštu závisí na délce modelu a osobním vkusu. Délka modelu musí být stejná jako délka jednotky, například 900 mm. Při výběru designu byste také měli uvažovat o celkovém stylu koupelny (dlaždice, sanitární zařízení, směšovací kohoutky, nábytek) a případně jej sladit s policí na mýdlo unidrain®.

fold faq

Proč bych měl vybrat sítko?

Sítko je zkonstruováno tak, aby zachycovalo vlasy a malé předměty, které propadnou roštem a zachytí se v sifonu. Tím je zajištěn vyšší průtok sifonem, který pak nemusíte čistit tak často.

Poznámka: Sítko není vhodné pro instalace s intenzivním využíváním, protože by vyžadovalo časté čištění (například veřejné umývárny v plaveckých areálech, školách, sportovních halách atd.).

fold faq

Existuje jedno objednací číslo, které zahrnuje kompletní systém – tj. všechny čtyři komponenty?

Ne – Systém unidrain® je velmi flexibilní a lze jej přizpůsobit individuálním potřebám zákazníků. Systém lze kombinovat tolika způsoby, že v praxi by bylo nemožné mít jedno jediné číslo produktu.

fold faq

Mohu nakupovat od společnosti unidrain® přímo jako soukromá osoba nebo instalatér?

Ne, v zájmu maximální dostupnosti se produkty unidrain® distribuují prostřednictvím všech hlavních velkoobchodních prodejen s instalatérskými potřebami, na stavebních veletrzích, v obchodech s dlaždicemi atd. Produkty unidrain® můžete tedy zakoupit tam, kde obvykle nakupujete stavební materiál. Avšak kdokoli může kontaktovat společnost unidrain®, pokud bude mít otázky nebo bude potřebovat radu či technickou podporu.

Podlahové odtoky | Technické možnosti

fold faq

Mohu použít unidrain® v prvním patře dřevěné stavby?

Ano. Systém unidrain® byl schválen pro montáž do dřevěných a betonových staveb (lehká a těžká konstrukce). Při montáži na dřevěné podlahové nosníky s litou podlahou i bez ní můžete použít montážní sadu. Poznámka: Při montáži na dřevěné podlahové nosníky musí být odtoková komora podepřená.

fold faq

Je k dostání systém unidrain® určený k umístění kdekoli na podlaze – tedy ne ke stěně?

Ano – nabízejí se dvě možnosti. Jednotka 3002 má jednostrannou přírubu a lze ji umístit s jedním koncem u stěny (k dostání v modelech s délkami 700 a 900 mm). Jednotka 3004 má čtyři vodorovné příruby a lze ji umístit kdekoli do podlahy, nehledě na polohu stěn (k dostání v modelech s délkami 300, 700 a 900 mm).

fold faq

Je možné nainstalovat jednotku unidrain® „do hlíny“? Lze ji přímo připojit ke kanalizačnímu systému, který má Ø 110 mm?

Ano, k instalaci „do hlíny“ se používá odtoková komora s průměrem 75 mm. Redukce pro Ø 110 mm se montuje přímo na odtokovou komoru.

Poznámka: Společnost unidrain® nedodává odtokové komory s průměrem 110 mm, protože výše uvedené řešení nabízí vyšší flexibilitu při instalaci.

fold faq

Lze systém unidrain® použít v koupelnách s vinylem?

Systém unidrain® je zatím určen pouze pro dlaždice a obkladačky. Řešení s vinylem vyžaduje speciální upínací rámeček k ukotvení vinylu, který dosud není v nabídce produktů unidrain®.

fold faq

Chystám se renovovat koupelnu a pro sprchový kout jsem zvolil podélný systém unidrain®. V místnosti bude vana i pračka a nechci instalovat další odtoky. Lze unidrain® použít jako centrální odtok?

Ano, odtokové komory 1403.0075 (vodorovný odtok) nebo 1404.0075 (svislý odtok) mají obě 2 boční vstupy o průměru 40 mm, takže lze připojit pračku a/nebo vanu. Vestavěný sifon funguje jako centrální sifon.

Poznámka: Horní odtokové komory mají vyšší výšku instalace.

Podlahové odtoky | Instalace

fold faq

Jak se instaluje sifon?

Sifon je jednou z posledních věcí, které je třeba nainstalovat. Pryžové těsnění na okraji sifonu potřete změkčovadlem, aby později bylo možné sifon snadněji vyjmout, až jej budete chtít vyčistit. Zatlačte sifon skrze odtok dolů do odtokové komory. Jestliže používáte sítko, umístěte je nad sifon.

fold faq

Chci nainstalovat 900mm systém unidrain®, který by ve sprchovém koutě probíhal od stěny ke stěně (jednotka 1001.0900). Jakou šířku bych měl pro kout vyhradit?

Šířka by měla být přesně stejná jako šířka odtoku: 902 mm. To platí pro rozměry dokončené stěny (omítnutá stěna, sádra do vlhkých prostor atd.) před pokládkou obkladaček, protože obkladačky (a membrána do vlhkých prostor) musejí být položeny přes vertikální příruby odtoku.

fold faq

Chystám se renovovat sprchový kout o vnitřní šířce 940 mm (vzdálenost stěn bez dlaždic), kterou nemohu změnit. Rád bych použil systém unidrain®. Jak mám postupovat?

Jelikož rozměry vašeho sprchového koutu neodpovídají řešení stěna-stěna (typ odtoku 1001), je řešením zvolit typ odtoku 1004, dlouhý model 800 mm (fyzický rozměr podlahových přírub je 912 mm, což zajišťuje přesah pro mazací membránu). Rámeček pro odtok 1004.0800 měří 795 mm. Rozměr 795 mm je vlastně koncový pohledový rozměr. Přesahy (72,5 mm na každé straně) lze zakrýt pružnými rámy, které se dodávají v délkách 10–120 mm (v intervalech po 10 mm). Zvolte dva pružné rámy, oba dlouhé 70 mm, maltou na dlaždice je umístěte přímo k rámečku a obkladačku dejte až dolů, přes rámeček a pružné rámy.

fold faq

Umístil jsem odtokovou komoru příliš nízko – co s tím?

Jelikož se jednotka unidrain® umísťuje na zadní stěnu, nelze jen upravit výšku. Existují však zvyšovací sady, které můžete umístit mezi odtokovou komoru a odtokový žlab, a tak vzniklou mezeru vyplnit. Pro podélný systém se zvyšovací sada dodává v rozměrech 35 a 55 mm, pro rohový systém se dodává v rozměru 95 mm s bočním přídavným připojením, které lze v případě potřeby otevřít.

fold faq

Jak velký sklon musí podlaha mít?

U tradičně stavěných koupelnových podlah (sprchový kout) se sklonem ze čtyř stran byste měli počítat se sklonem min. 1 cm na metr. S odtoky unidrain® se vytváří jednostranný sklon, který se provádí jednodušeji a umožňuje dosáhnout zcela rovné podlahy. Když je podlaha zcela rovná, nejsou žádné prohlubně či nepravidelnosti, s nimiž by bylo nutné počítat, takže požadavek na sklon mohl být omezen na 0,5–1 cm na metr.

fold faq

Jak se rámeček montuje k odtoku?

Až budete chtít položit dlaždice, položte rámeček volně na místo v odtoku. Podlahové dlaždice a obkladačky klaďte přes vodorovné a vertikální příruby (kde je použita také membrána), přičemž mezi rámečkem a přírubou musí zůstat mezera na spáru. Poté zaspárujte mezeru kolem rámečku.

 

Poznámka: Rámeček je „otevřený“ (není pevně připojen k jednotce), aby voda, která proteče vlivem netěsnosti ve spárování/dlaždicích, mohla odtéci pod rámečkem do odtoku.

fold faq

Mohu namontovat jednotku unidrain® sám?

Zčásti ano. V porovnání s tradičním podlahovým odtokem se jednotka unidrain® snadno instaluje: unidrain® lze upevnit/přišroubovat během celého stavebního procesu a celá konstrukce podlahy je jednodušší díky tomu, že je zapotřebí jen jednostranný sklon. Montáž/stavbu lze provést jako práci „udělej si sám“. Připojení k sítím musí však provést příslušně autorizovaná firma či instalatér potrubních soustav a topení, podle typu instalace.

fold faq

Jak se sifon čistí?

Vyjměte sifon z odtokové komory (k tomu účelu můžete použít hák unidrain®). Sifon rozeberte, vyčistěte jednotlivé komponenty a znovu je sestavte, potřete pryžové těsnění změkčovadlem a vložte sifon zpět do odtokové komory. Další informace o čištění naleznete v naší příručce pro údržbu.

Poznámka: Odmontovat lze pouze sifon. Jestliže máte pachovou uzávěru, nemůžete ji demontovat, ale můžete ji vyčistit tak, že otevřete automatickou bariéru. 

fold faq

Jaká má být spára mezi dlaždicí a rámečkem unidrain®? Tvrdá, nebo měkká (cementová, nebo silikonová spára)?

Při spárování mezi komponentami/částmi budovy z různých materiálů se obvykle používají měkké spáry, aby se zamezilo vzniku prasklin vlivem nejrůznějších pohybů, k nimž časem dochází. To platí také pro spárování mezi rámečkem unidrain® a dlaždicemi. Nicméně většina lidí preferuje tvrdou spáru, protože vypadá lépe a hodí se k okolní podlaze. Při použití tvrdé spáry kolem rámečku existuje riziko vzniku malých prasklin ve spáře, které je pak nutno opravit. Avšak čistě z hlediska funkce a těsnosti se nejedná o problém, protože rámeček je „izolovaný“ v odtoku.

 

Poznámka: I silikonovou spáru je nutné udržovat a časem vyměnit.

Nalézt prodejce

Chcete-li najít nejbližšího prodejce nebo předváděcí centrum, napište PSČ.